6:ornas vecka som gått!

I onsdags fick 6:an för första gången ha teknik! Vi fick lära oss att en mjuksak håller bättre än en hård. Te.x en plast kork håller men inte en porslins mugg. Vi fick sedan en uppgift att göra en äggräddare. Det går ut på att rädaa ett ägg från att kläckas när vi ska släppa dom från idrotts hallens tak! V i får dem hur som helst men de ska gå hyfsat snabbt, Vara snygg, och rädda ägget. Våran lärare i Teknik heter Per Pettersson.
I fredags var hela 4 – 7:an i vattenpalatset. Vi hade simtest och fritt bad. Vi var där i ca 4 timmar. Vi åkte med hyrda bussar och det tog ca 15 – 20min. Vi kom dit och sedan bytte om. Sen var det fullt fart i vattenpalatset med simtest och fritt bad! På simtest skulle 6:orna simma 50 meter på rygg och 150 meter på magen. Det kommer bilder från vattenpalatset imorgon!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *