Fritids :)

Halva veckan har gått och det är redan onsdag, på fritids har det varit full aktivitet sen i måndags då det var första dagen sen påsklovet. Eftersom det har varit dåligt väder idag och igår så har vi varit ute ändå. För barnen blir väldigt lättroade så fort det regnar. För då kan man göra allt man brukar t.ex. Spela fotboll, leka i sandlådan och så kan man faktiskt hoppa och leka i vattnet vilket är för många väldigt kul. Vi uppmanar därför att man skall ha med sig regnkläder och även ett eller flera extrakläder. Slipper man bli blöt samt att man har något varmt att ta på sig efteråt. 

Även inne har det varit full aktivitet, det har byggts lego, plus plus och även målat en massa fina teckningar. Detta var lite som har hänt i veckan och imorgon är det en ny dag som bjuds på nya utmaningar och aktiviteter. 

På återseende 🙂 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *