Fritidshemmets dag

Hej vi har firat fritidshemmets dag tis 12maj. Det verkar vara en dålig vana att när vi ska fira något så regnar det och så även denna dag. Inställd promenad till torget, tyvärr inget firande ihop med Ljungviksskolan. Men på Lekstorpsskolansskolan  fritids så ger man inte upp så lätt. Mellanmål med korv med bröd och sedan tipspromenad runt skolgården som våra TL -are My och Annie i 3a hade gjort. Efter det så fick barnen komma in i gymnastiksalen. När alla grupper kommit in så började det uppträdande med dans sång akrobatik, konferencierer var Hugo h och Elisabet Tilly. Föräldrar och anhöriga kom också och tittade. 

Uppträdandena blev en succé allt i från brakedance till egna danser och en egenhändig skriven låt om hur man är kompisar. Tack alla barn för härlig underhållning.

Firandet avslutades med ansiktsmålning  som några hjälpte till med och ballongfigurer som Elisabet och Hamlet tillverkade med stor succé.  

En lyckad eftermiddag tycker vi. Häls. Fritids på Lekstorpsskolan

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *