Stjärnorna på isen

Den 11 februari åkte Lekstorpsskolans 7-9 skridskor. Vi åkte från 10:00-13:00.
Klockan 11:00 serverades det korv med bröd och päronfestis.
Vi fick lära oss åkteknik och hur man hanterar en nödsituation på isen. Skridskobanan var uppdelad i tre olika delar. En för ishockey, en för friåkning och en för dom som försökte lära sig åka. För att bli godkänn i skridskor så var man tvungen att kunna åka framåt och stanna. För att få C skulle man kunna åka framåt, bakåt, svänga och stanna. För att få A skulle man kunna åka framåt, bakåt, svänga och stanna på varierande sätt.
Alla hade jätte roligt och var nöjda med dagen.
Av. Tilda Blomqvist

En reaktion på ”Stjärnorna på isen

  1. Bra sammanfattning! Skridskoåkning är inget eget kunskapskrav, utan ett tillvägagångssätt för att kunna bedöma delar av två kunskapskrav. Man får därmed inget betyg i skridskoåkning. Det finns däremot olika nivåer som speglar hur väl vardera elev har förmågan att kunna variera och anpassa sina rörelser till idrotten.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *