Inside of Kulturskolan in Lerum

Kulturskolan har några projekt pågående just nu.

 

Teatern har varit i fullgång med att pumpa ut nya pjäser och återanvända gamla manus. En gymnasie grupp övar nu både på tisdagar och helgerna på Cammomillas stad som ska spelas upp på Dergårds teatern den 7/3 och 8/3, dom kommer ha hjälp av två ungdomar från en yngre grupp, några musiker och en hel dansade barn kör.

 

En av de yngre grupperna skall använda sig av ett gammalt och ofta återanvänt manus: Pelle Svanslös. Den kommer tyvärr inte spelas upp för allmänheten utan bara inför familj och inbjudna, den kommer spelas upp 17/5

 

Och så har jag lite mer information kvar.

007 är nu färdig, alla föreställningar har blivit uppspelade och musik, dans och drama grupperna kan nu pusta ut, Stipendium utdelningen ska hålla rum runt 17/4 på Dergårds teatern.

 

Och det är allt jag har fått reda på, jag är ledsen att jag inte fått någon information om dans eller musik grupperna. Jag hoppas kunna ta reda på mer innan nästa tidningen.

-Vilhelm Westin

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *